Ege'de Abdullah Kızılırmak anılacak

Bölgesel yerel gazete haberleri, köşe yazıları, son dakika haberleri, Türkiye ve Ege gündemi, İzmir, İzmir bölgesinin en köklü internet gazetesi Poyraz Gazetesi.

02 Aralık 2019 13:57 guncel 273
Ege'de Abdullah Kızılırmak anılacak
Ege Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü ve Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi Kurucusu Prof. Dr. Abdullah Kızılırmak, vefatının 36'ncı yılında Ege'de anılacak. Anma toplantısı 4 Aralık Çarşamba günü Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Abdullah Kızılırmak Dersliğinde yapılacak.

 Tüm gün sürece anma etkinlikte; Boğaziçi Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Sankur, " Türkçe Bilim Terimleri: Tarihçe, Yöntem, Bugün” konulu bir konuşma gerçekleştirecek. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Feza Baytop Günergun ise "Doğu ve Batı Dillerinden Türkçeye Çevrilen Astronomi Eserleri Üzerine Notlar (15. ve 18. Yüzyıllar)” başlığı ile bir konuşma yapacak.

Anma etkinliğinin son bölümünde ise Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Türk Dili ve Lehçeleri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki Kaymaz, " Prof. Dr. Abdullah Kızılırmak'ın Gökbilim Terimleri Sözlüğü'nden Hareketle Terim Dünyamız ve Türkçemizin Genel Görünüşü” konusunu anlatacak.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER