Esnaf Destek Paketi komedisi

Hükümetin dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında düzenlediği ekonomik destek paketleri uygulamada sorunları da beraberinde getirdi.

27 Mart 2020 12:07 guncel 584
Esnaf Destek Paketi komedisi
Hükümetin dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında düzenlediği ekonomik destek paketleri uygulamada sorunları da beraberinde getirdi.

Bu kapsamda çıkartılan Esnaf Destek Paketi duyulur duyulmaz Halkbank'ın ve Esnaf Odalarının yolunu tutan küçük ölçekli işletme sahipleri hüsrana uğradılar. 25 bin lira üst limitli kredi ve Paraf Esnaf Kart alma umuduyla başvuranlar, önlerine konulan koşulları karşılayamadıkları için bu imkandan yararlanamadılar.

Esnaf Destek Paketi kapsamında, bugüne kadar faiz destekli kredilerden yararlanmamış olan ayrım yapmaksızın tüm esnaf ve sanatkarların da imkanlardan istifade edebilmesi amaçlanan 25 bin lira limitli ve 6 aya kadar ödemesiz 36 ay vadeli sunulan paketteki 'ayrım yapılmaksızın' bölümünün dikkate alınmadığı görüldü.

Başvuru için sadece esnaf sicil tasdiknamesi, oda kayıt belgesi, kimlik belgesi ve vergi levhasının yeterli olacağı duyurulurken, krediden yararlanmak isteyen vatandaşların banka sicillerinin temiz olması, kredi notu 1300'den yüksek kefil şartı ve teminat gösterme zorunluluğu (5 yaşından küçük taşıt vb.) esnafı isyan ettirdi.

İstenen koşulları yerine getirebilecek olanların zaten bu krediye ihtiyaç duymayacağını dile getiren esnaflar mevzuatın yeniden gözden geçirilmesi ve gerçek ihtiyaç sahiplerinin de yararlanabileceği hale getirilmesini talep etti.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER