Mimarlık ve Grafik-Tasarım Bölümü öğrencileri Bornova Belediyesi'ne proje üretecek

Bölgesel yerel gazete haberleri, köşe yazıları, son dakika haberleri, Türkiye ve Ege gündemi, İzmir, İzmir bölgesinin en köklü internet gazetesi Poyraz Gazetesi.

28 Kasım 2019 12:29 guncel 251
Mimarlık ve Grafik-Tasarım Bölümü öğrencileri  Bornova Belediyesi'ne proje üretecek
Üniversite öğrencileri, Bornova'nın sembol alanlarından; Büyük Park ve Küçük Park ile metrodan Bornova Belediyesi Ana Hizmet Binası'na uzanan aks için kentsel tasarım projeleri üretecek. Bornova Belediyesi'nin Yaşar Üniversitesi ile birlikte gerçekleştireceği Estetik ve Kentsel Tasarım Çalıştayı sonunda ortaya çıkacak çalışmalardan uygulanabilir bulduklarını uygulama projesi olarak hayata geçirebilecek. Mimarlık ve Çevre Tasarım Bölümü ile Grafik Tasarım Bölümü öğrencilerinin ortaya koyacağı projeler, 16 Aralık 2019 tarihinde düzenlenecek sergide tanıtılacak. 68 öğrenci ve 13 öğretim üyesinin yer alacağı çalıştayın sonunda bir tasarım rehberi hazırlanacak.

Gençlerin yaratıcı fikirlerine ihtiyacımız var

Çalıştayın tanıtım toplantısı, öğrencilerin de katılımı ile Bornova Belediyesi Meclis Salonu'nda yapıldı. Yaşar Üniversitesi'nde doktora ve öğretim üyeliği yapmış biri olarak birlikte yürütülecek projenin kendisini çok heyecanlandırdığını söyleyen Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, "Bornova'nın bir çok konuda yeniliğe, gençlere ve üniversitelere ihtiyacı var. Bu anlamda üniversiteler ile işbirliğine büyük önem veriyoruz. En büyük zenginlik paylaşmaktır. Gençler, bize geleceğin 20 yılını gösteriyor. Onlara güvenmemiz gerekiyor. Öğrencilerimizin yaratıcı fikirlerini, akademik dünyanın bilgi ve tecrübelerini aktarmaları yaşadığımız kentler için çok önemli. Bu çalışmaya katkı koyan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Akademik dünyanın dışına çıkmak önemli

Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Havva Meltem Gürel ise böylesi bir projeyi ortaya koyan ve kendileri ile çalışan Bornova Belediyesi'ne teşekkür etti. Akademik dünya dışındaki dünyayla iş birliğine

çok sıcak baktıklarını söyleyen Gürel, "Bu tip iş birliklerinin öğrenciler için çok faydalı olduğunu düşünüyoruz. Öğrencilerin kendi düşüncelerini test edebilmeleri, bu düşünceleri gerçek olarak kurgulayabilmeleri çok değerli. Bu bağlamda onlar için motivasyon kaynağı olan bu çalıştayı çok önemsiyoruz” diye konuştu.

Toplantıda Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Dr. İpek Ek de bir sunum yaptı. Ek, kentlerin tasarımıyla ilgili mimari çalışmaların doğa, çevre ve sosyo-kültürel yapıyla uyumlu olması gerektiğinin altını çizdi.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER