O HAKARETE SORUŞTURMA

Ak Partili ve CHP'li Meclis Üyelerinin Serkan Acar ve Hilkat Çelik hakkındaki şikayeti kabul edildi

27 Mayıs 2019 13:01 guncel 1432
O HAKARETE SORUŞTURMA
Aliağa Belediyesi'nin 3 Temmuz 2018 tarihli Meclis Toplantısı'nda Belediye Başkanı Serkan Acar ve MHP'li Meclis Üyesi Hilkat Çelik'in sarfettiği sözler ile ilgili yapılan şikayet üzerine soruşturma evrakı incelenerek dava açılmasına karar verildi.
Türk Ceza Kanunu'nun 125/1, 125/3.a, 43/2 ve 53 maddeleri gereğince yargılanma yapılarak eylemin cezalandırılması ve gerekli güvenlik tedbirlerinin uygulanmasına yönelik talep ile Aliağa Cumhuriyet Savcılığı'nın 6 Mayıs 2019 tarihinde tamamladığı dosyaya göre müşteki ve şüphelilerin ifadeleri kapsamında toplanan deliller soruşturma açılmaya yeterli bulundu.
CHP'li Meclis Üyeleri Bahar Deniz, Ulviye Öztürk ve Erol Güngör'ün yanı sıra Ak Partili Meclis Üyeleri Mustafa Uzunoğlu ve Yaşar Gidici'nin müşteki olarak görüldüğü iddianamede "olay tarihinde Aliağa Belediyesi olağan meclis toplantıının apıldığı, toplantıda belediye başkanlığı'nın 50 milyon TL'lik borçlanma talebinin meclis tarafından reddedildiği, teklifin reddedilmesi üzerine Aliağa belediye başkanı Serkan acar ile belediye meclis üyeleri arasında tartışma yaşandığı, bu sırada şüpheli Hilkat Çelik'in meclis üyesi müştekilere yönelik olarak 'şerefsizler, kitapsızlar' şeklinde hakarette bulunduğu, yine bu sırada şüpheli Serkan Acar'ın da müştekilere yönelik olarak 'şerefsiz herifler' şeklinde hakarette bulunduğu” ifadelerine yer verildi.
Şikayetçi Meclis Üyeleri Bahar Deniz, Ulviye Öztürk, Erol Güngör, Mustafa Uzunoğlu ve Yaşar Gidici ifadelerinde benzer şekilde olay günü Hilkat Çelik ve Serkan Acar'ın kendilerine yönelik olarak 'şerefsizler' şeklinde hakarette bulunduğunu belirtirken, Meclis toplantı Kayıtları'nın çözümünde de Hilkat Çelik'in müştekilere yönelik 'şerefsizler, kitapsızlar' şeklinde hakarette bulunduğu ve Serkan Acar'ın da yine 'şerefsiz herifler' şeklinde sözler sarfettiği tespit edildi.
Hilkat Çelik alınan ifadesinde, olay günü yaşanan gerginlik esnasında müştekilere yönelik 'kitapsızlar' dediğini ancak 'şerefsizler' şeklinde hakarette bulunup bulunmadığını hatırlamadığını beyan etti. Belediye Başkanı Serkan Acar ise Meclis Toplantısı esnasında CHP Grup Başkan Vekili Erol Güngör'ün kendisine hakarette bulunduğunu, bu sebeple Göngör'e yönelik olarak 'şerefsizlik yapma' şeklinde söz söylediğini ancak diğer meclis üyelerine yönelik herhangi bir hakaret ettiğini kabul etmedi. 
Savcılık iddianamesinde; toplanan deliller ve tüm dosya kapsamından şüpheliler hakkında atılı suçtan kamu davası açılabilmesi için yeterli şüphe oluşturacak delil elde edildiği ifade edildi.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER