Oyuklara insan eli değdi, büyüsü bozuldu.

Barbaros Köyü'nde, köylüden habersiz alınan festival kararı Barbarosluları kızdırdı.

04 Aralık 2019 15:40 guncel 315
Oyuklara insan eli değdi, büyüsü bozuldu.
2020 Haziran ayında yapmayı planladığı Barbaros Köyü'nü de kapsayan Tematik Köyler Festivali projesiyle Urla Belediye Başkanından görüşme talep edip, festival için 5, 6, 7 Haziran tarihlerini alan Demet Küçükkayalar köylünün tepkisiyle karşılaştı.

Oyukların (korkuluk) yarışı…

Barbaroslulara muhtarlık kanalıyla toplu whatsupp mesajı gider. Mesajın içeriği şöyledir: "2020 yılında yapılacak festivalle ilgili köy kahvesinde toplantı yapılacaktır. Tüm köy halkının katılımı önemlidir” Akşam köy kahvesinde toplanan köylüler; köylerinde yapılacak ikinci bir Oyuk Festivali haberiyle, şaşkınlıklarını gizleyemediler. Festivalle ilgili itirazlarını dile getiren köylüler ile festivalin lansmanını yapan Demet Küçükkayalar arasında gerginliğe yol açtı.

Oyuklar 450 nüfuslu köyü böldü.

"Bizim haberimiz yokken ve köyden tek bir kişi dahi olmadan belediye başkanından festival tarihi almak, köylünün iradesini hiçe saymaktır. Biz köyümüzde başka festival istemiyoruz. Demet Hanım Oyuk Festivali Komitesine geri dönüp, bu festival için çalışırsa daha çok memnun oluruz. Oyuk Festivalini bırakıp, yeni bir Oyuk Festivali yaratmaya çalışmak küçücük köy için yanlış olur. Festival tarihi alınıp, biz köylülere emrivaki yapılması bizi çok üzdü. Her isteyenin belediyeden gidip festival tarihi alıp bunu bize duyurabilir mi? ” Diye konuşan köylüler; yaşadığımız yere, kültürümüze ve düşüncelerimize saygısı olan misafirlerimizin başımızın üstünde yeri var diyorlar.

Oyuk Festivali'nin kırılma noktası…

2016 Yılında, İstanbul'dan Barbaros Köyü'ne taşınan Demet Küçükkayalar'ın; ”gelin bu köyde bir oyuk festivali yapalım” demesiyle köylülerden oluşan 12 kişilik bir ekiple ilk Oyuk Festivali gerçekleşir. İlk festivalden 2018 yılına kadar 3 yıl boyunca köylünün imece kültürüyle gerçekleştirilen festival, imece kültürüyle yapılması bakımından benzerlerinden farklı ve de ilgi çekici olmuştur.

Üçüncü Festivalden sonra Demet Küçükkayalar festival komitesinden ayrılma kararı alarak, sosyal medyadan bunu duyurdu. 2019 yılında Demet Hanım olmadan tamamen köylünün gayreti ve imece ruhuyla gerçekleşen festival çok başarılı geçti. 2020 yılında yapılacak oyuk festivaline hazırlanan köylüler aldıkları haberle adeta şok oldular. "Oyuklara insan eli değdi, büyüsü bozuldu. " diyorlar.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER