İlk ilmek Başkan Koştu'dan

Bergama'da açılan halıcılık kursunda Kız Bergama ve Yağcıbedir halısı yeniden hayat bulacak

11 Mart 2020 13:05 kultur-sanat 12622
İlk ilmek Başkan Koştu'dan

Bergama Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile gerçekleştirilecek olan İŞKUR destekli Halı Dokuma Kursu'nun açılışı yapıldı. Açılışta tezgah başına geçen Belediye Başkanı Hakan Koştu ilk ilmeği attı. Başkan Koştu, "İnanıyorum ki; Dünyaca ünlü olmasına rağmen, ilçemizde dokuması her geçen gün azalan Kız Bergama ve Yağcıbedir halılarımızın üretimi bu kursumuzla yeniden artacak” dedi. Aynı gün kadınlar için düzenlenen söyleşi de ise Tasarımcı-Sanatçı ve Küratör Esma Civcir, sandıktan ekonomiye kadın emeği ve Bergama tanıtımına katkısı konusunda dinleyicilerine beyin fırtınası yaşattı.

Belediye Başkanı Hakan Koştu halı kursu açılışında kadınlar için bir jest yaparak makası eşi Yıldız Koştu ve kursiyerlere uzattı. "Bu kursu açmak sizin hakkınız" diyen Başkan Koştu'nun bu jesti kadınlardan takdir topladı. Açılan kursa devam edecek olan kadınlar hem meslek öğrenecekler hem de günlük yevmiye alarak aile ekonomisine katkıda bulunacaklar. Halı Kursu'nun ilk ilmeğini de tezgah başına geçen Başkan Koştu, "Hayırlı olsun" diyerek attı.

BAŞKAN KOŞTU; "HER ÇALIŞMAMIZDA KADINLAR OLACAK”

Halı Kursu açılışında bir konuşma yapan Belediye Başkanı Hakan Koştu, "Kadınlarımızın meslek sahibi olması için bu kursu açmış bulunuyoruz. Bu kursumuza devam edecek olan kadınlar, bir yandan meslek öğrenirken, bir yandan da günlük ücret alarak ailelerine katkıda bulunacaklar. Tarihi kentimizi turizmden para kazanacak hale getirmek için projelerimizi biran önce hayata geçirmek istiyoruz. Bir yandan şehrimizi turizme hazırlarken, bir yandan da açacağımız bu ve benzeri kurslarla, ilçemize gelecek olan yerli ve yabancı turistlerin önüne satın alabilecekleri Bergama'ya özgü hediyelik eşya koymamız gerekir. Bu kurslarla amacımız tam da bunu sağlamak” dedi.

"SANDIKTAN EKONOMİYE KADIN EMEĞİ” İÇİN SÖYLEŞİ

8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Bergama Belediyesi tarafından özel bir söyleşiye imza atıldı. Söyleşiye katılan kadınlar beyin fırtınası yaşadı.

Haluk Elbe Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen söyleşi de Tasarımcı-Sanatçı ve Küratör Esma Civcir "Sandıktan Ekonomiye Kadın Emeğinin Pazarlanması ve Bergama Tanıtımına Katkısı” üzerine kadınlara çeşitli bilgiler verdi. Kadınların yapacağı hediyelik eşyalara, tarihi kent Bergama'da yaşanan birçok hikâyenin de eklenmesiyle turistler için cazibe oluşturulacağına dikkat çeken Sanatçı-Tasarımcı Civcir, "Turiste yönelik satış yaparken, satacağımız ürünün mutlaka bir hikâyesi olması gerekir. Yani turizmde 'İyi hikaye satar' diye klişe olmuş bir cümle vardır. Buna göre hazırlayacağınız hediyelik eşyalar için Bergama'nın zengin tarihi kimliği ve motiflerini kullanabilirseniz, turiste mal pazarlarken hiçbir zorluk çekmezsiniz. Mutlaka Bergama'ya özgü hediyelik eşyalar yaparken, hikâyelerini de araştıralım ve satış yaparken bu hikâyeleri de anlatalım” dedi. Söyleşi sonunda Esma Civcir'e Başkan Hakan Koştu'nun eşi Yıldız Koştu tarafından plaket takdim edildi
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER