GÜLÜMSEYEN KAT HİZMETLERİNİ ANLATTILAR

"GÜLÜMSEYEN KAT HİZMETLERİ”Nİ BERLİN'DE ÖĞRENDİLER EGELİ TURİZMCİLERE ANLATTILAR

18 Şubat 2019 10:44 teknoloji 681
GÜLÜMSEYEN KAT HİZMETLERİNİ ANLATTILAR
Foça'da bulunan Halim Foçalı Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi öğrencileri Avrupa Birliği (AB) Easmus+ projesi kapsamında stajlarını Almanya'nın Başkenti Berlin'de yaptılar.  Tamamlanma süresi 1 yıl, yurt dışı stajı 14 gün olan "Gülümseyen Kat Hizmetleri” projesi kapsamında edinilen bilgi ve tecrübeler Ege Bölgesi'nin çeşitli turizm merkezlerinden davet edilen turizmcilerle paylaşıldı.

 

Foça'da Halim Foçalı Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda biraraya gelen öğretmen, öğrenci ve sektör temsilcileri ülkemizdeki uygulamalarla Almanya özelinde Avrupa'daki uygulamaları karşılaştırma olanağı buldu. Halim Foçalı Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Müdürü Sami Bilgi, Müdür Yardımcısı Sevilay Tanrıverdi, Proje Sorumlusu Öğretmen Rıdvan Taşkın'ın bilgi aktarımlarından sonra staj  programına katılan 6 kız ve 4 erkek öğrenci başlangıçtan itibaren proje kapsamında yaptıklarını ve projenin kendilerine kazandırdıklarını anlattılar.

 

EN FARKLI OLAN AHLAKİ KONULAR VE İŞ DİSİPLİNİ

Berlin'de sadece kat hizmetleri alanında staj yapmanın yanı sıra başka bir ülkenin kültürünü tanıma ve adapte olma, yabancı dil seviyelerinde gelişim sağlama, yurt dışında istihdam için tercih edilmeye yönelik öğelerin belirlenmesi ve bunların geliştirilmesi gibi konulara da önem verdiklerini belirten Proje Sorumlusu Öğretmen Rıdvan Taşkın öğrencilerin yerel bakış açılarını uluslararası boyuta taşımaya çabaladıklarını söyledi. Rıdvan Taşkın; "Yurt dışında öğrencilerimizin dikkatini çeken en önemli alan ahlaki konular ve iş disiplini. Gerek kat, gerek yiyecek içecek ve diğer otelcilik hizmetleri konusunda benzer ve yakın konumlarda olduğumuzu, bu konuda sıkıntı yaşamayacaklarını görüyorlar. Ancak örneğin toplu taşım araçlarına biletlerini hiç bir görevliye göstermeden  yada makineye okutmadan, hiç bir turnikeye girmeden binilmesi, istismara açık konularda kimsenin bunlara tenezzül etmemesi, yaya öncelikli trafik uygulamaları, bizdekilere göre turizm sektöründe kullanılan daha modern ve gelişmiş araç gereçler dikkatlerini çekiyor.  Bunların yanında turizm sektöründe güven duygusunun ne kadar önemli olduğunu yaşayarak  öğreniyorlar. 2007 yılından beri Avrupa'nın birçok ülkesinde gerçekleştirdiğimiz projelerle öğrencilerimizi her ülkede istihdam edilebilir düzeyde yetiştiriyoruz.”dedi.

 
Toplantının son bölümünde Egeli Turizmciler işletmelerini tanıtırken, öğrenciler staj döneminde edindikleri bilgileri paylaştı. Taraflar birbirlerine karşılıklı beklentilerini aktardı.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER