Genç mucitlerden yaya geçidi projes

Genç mucitlerin 'Yaya geçidi projesi' Bayraklı'da hayata geçiyor

02 Mart 2020 16:14 yerel 13695
Genç mucitlerden yaya geçidi projes
Genç mucitlerin 'Yaya geçidi projesi' Bayraklı'da hayata geçiyor

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal'ı ziyarete gelen Özel Çakabey Koleji öğrencileri, trafik yoğunluğuna çözüm bulacak projelerini tanıttı. Yaya geçitleri için sinyalizasyon sistemi geliştiren genç mucitleri kutlayan Başkan Sandal, Bayraklı'da projeyi hayata geçirmek için çalışma yapılacağını söyledi.

Bilim Kahramanları Derneği tarafından düzenlenen "First Lego League” yarışmasına Çakatech isimli takımlarıyla katılarak, Türkiye elemelerinde İzmir'i temsil etme hakkı kazanan Özel Çakabey Koleji 6'ncı sınıf öğrencileri, proje koordinatörü öğretmenleri Oğuzhan Köse ile Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal'ı ziyaret etti. Büyük kentlerde trafiğin en önemli sorun olduğunu ve buna yönelik projeler geliştirilmesi gerektiğini ifade eden başarılı öğrenciler, yarışma kapsamında hazırladıkları çalışmayı tanıttı. Projeye göre yaya geçitlerine bir sinyalizasyon sistemi kurulacak. Sürücüler, yaya geçidine yaklaştıklarında yaya geçidini kullanan biri varsa önceden ışıkla uyarılacak. Yayaya öncelik tanımayan sürücülerin plakaları uygulama kapsamındaki kameralar tarafından tespit edilecek ve ilgili birimlere iletilecek. Projeleriyle yarışma jürisinin dikkatlerini çekerek, ödüllendirilen minik mucitler, 14-15 Mart'ta 42 takımın katılacağı yarışmada İzmir'i temsil edecek. Konuyla ilgili Başkan Sandal'a sunum yapan öğrenciler geliştirdikleri sistemi, hazırladıkları prototip ve uygulamalı videoyla anlattı.

Bayraklı'da uygulayabiliriz

Projelerini Bayraklı'da hayata geçirmek isteyen minik mucitleri kutlayan Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, "Sizin gibi gençlere destek olmak, bizim görevimiz. Bayraklı'da bulunan yaya geçitlerimizde projenizi uygulayabiliriz. Toplumsal duyarlılığınız, bu tür işlere kafa yorup, proje ürettiğiniz için teşekkür ederim. Bu sorunu fark etmeniz ve çözümü noktasında da duyarlı ve bilinçli davranmanız çok önemli. Bize de düşen sizin gibi pırıl pırıl çocuklarımıza destek olmak" diye konuştu. Ziyarette öğrenciler Başkan Sandal'a 3D yazıcıyla hazırladıkları Atatürk büstü hediye etti
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER