LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜMÜYOR

Başkan Kocaoğlu'ndan Ankara'ya “kentsel dönüşüm göndermesi”

merkez guncel
LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜMÜYOR
Çarpık ve sağlıksız yapılaşmaya karşı farklı noktalarda kentsel dönüşüm çalışmaları yürüten İzmir Büyükşehir Belediyesi, Uzundere'deki iki etabın ardından Örnekköy'de de ilk temeli attı. Kentsel dönüşümde “kuyumcu terazisinden daha hassas” bir şekilde herkese hakkını verdiklerini söyleyen Başkan Kocaoğlu, Merkezi hükümetin dönüşüm uygulamalarını eleştirerek, “Hazine arazileri üzerine siteler yaparak, inşaatını yandaşa verip onu vatandaşa satmas ını sağlamaktan başka bir şey yapmadılar. Ama mikrofonu eline alıp meydana çıkınca, at at at! Bu iş atmakla olmuyor. Lafla peynir gemisi yürümüyor” dedi.

“Uzlaşmayla ve yerinde dönüşümle” Türkiye'deki kentsel dönüşüm çalışmalarında kendine çok özel bir yer edinen İzmir Büyükşehir Belediyesi, Uzundere 2. etabın temel atma töreninden sonra Örnekköy'de de ilk etabın temelini attı. Tören sonrasında hak sahipleri ve bölge halkının katıldığı bir iftar daveti verildi.


Zoru başardık

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, törende yaptığı konuşmada, 2008 yılında hazırladıkları 1/25 binlik planlarda tam 14 bölgede 4 bin 500 hektar yani 45 bin dönüm alanda kentsel dönüşüm yapmak üzere çalışma başlattıklarını hatırlatarak sürece ilişkin önemli bilgiler verdi.  Tapu sahiplerini zorlayan maddeler olduğu için 6306 sayılı yasayı bugüne kadar hiç kullanmadıklarının altını çizen Başkan Kocaoğlu, “Belediye yasasıyla yüzde 100 uzlaşarak zoru, çok zoru başarmaya çalıştık . Adili, doğruyu, vatandaşın hakkının korunması için ne yapılması gerektiğini aradık. Öyle bir uygulama yapalım, öyle bir model geliştirelim ki,  vatandaşlarımızın yararına en mükemmeli olsun dedik. Çok uğraştık ama başardık. İlk meşaleyi Uzundere'nin birinci etabında yakmıştık. Sonra ikinci etabı geldi. Şimdi de Örnekköy'de temel atıyoruz. Hemşerilerimiz bize inandılar ve kentsel dönüşümde 3'üncü ihaleye de çıktık” şeklinde konuştu.

Kuyumcu terazisinden daha hassasız

Kentsel dönüşüm projelerinde “kuyumcu terazisinden daha hassas” bir çalışmayla herkese eşit davrandıklarını ve herkese hakkını verdiklerini kaydeden Başkan Kocaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kimse mahallesinden, komşusundan ayrılmıyor. Bölgenin alt yapısını biz yapıyoruz, tapuları biz veriyoruz. Bütün buradaki gayrimenkulün tapusu İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde. Mal sahipleri müteahhidi görmüyor, tanımıyor. İhaleye de biz çıkıyoruz. En yüksek, hesaplı fiyatı verene teslim ediyoruz. Kontrat yapıyoruz, inşaatı biz denetliyoruz. Vatandaşla müteahhiti karşı karşıya getirmiyoruz. Her ikisine karşı sorumlu, hakim, hakem, hakkı hukuku koruyan biziz. Ve biz bu dönüşümü yaparken bir kuruş rant istemiyoruz. Ne servet çıktıysa, müteahhidin ihalede verdiği paranın üzerinde ne kaldıysa, bunun hepsi tapu sahiplerinindir ve böyle devam edecektir. Bize ne kalacak biliyor musunuz? Hemşehrilerimizi çoluğuyla, çocuğuyla çarpık yapıda oturtmaktan kurtarmak, sağlam binalara taşımak ve hep birlikte huzur içinde yaşamalarını sağlamak.. Bundan büyük rant olur mu? Bundan büyük kazanç olur mu?”

Atamızdan böyle gördük

Merkezi hükümetin kentsel dönüşüm uygulamalarını da eleştiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, “Kentsel dönüşüm adı altında çeşitli uygulamalar yapılıyor. Bir tane bina yıkıp yerine bir tane sağlam bina yapmadılar bugüne kadar. Hazine arazileri üzerine siteler yaparak, inşaatını yandaşa verip, onu vatandaşa satmasını sağladılar. Ama mikrofonu eline alıp meydana çıkınca, at at at! Atmakla olmuyor. Lafla peynir gemisi yürüm&u uml;yor. Bir defa insana, toprağa, havaya, suya rant olarak bakmayacaksın. Ülkeyi yönetiyorsun, kenti yönetiyorsun. Kendini o ülkeye, o şehre vakfetmek zorundasın. Bunu yaparken rant peşinde koşmayacaksın. Eğer ben siyaset yapacağım; kentime, ülkeme, vatandaşıma hizmet edeceğim diyorsan, paradan-puldan, çıkardan, ahbap çavuş ilişkisinden; damat, enişte, bacanak işinden elini ayağını çekeceksin. Ülke için çalışacaksın. Biz atamızdan, büyüklerimizden böyle gördük. Böyle devam edeceğiz” dedi.


Gün kurtuluş günü

Başkan Aziz Kocaoğlu şöyle devam etti:

“Gün dürüstlerin, adalet isteyenlerin günü olacaktır. Gün hak arayanların günü olacaktır. Gün dilediği gibi ibadetini yapan, dilediği gibi yaşamını sürdüren insanların günü olacaktır. Ülke çok ciddi bir darboğazdan geçiyor. Sıkıntı var. Dış politikada, ekonomide sıkıntı var. Diğerlerini saymıyorum. Ekonomi ve dış politika birbirine bağlı. Biz dış politikada Atatürk ilkelerinden ayrıldığımız andan itibaren yanlış yola saptık. Ben eğer ülkemin bölünmesini istemiyorsam, komşumun ülkesinin de bölünmesini istemeyeceğim. Türkiye Cumhuriyeti'nin dış politikada acilen kuruluş felsefesindeki uygulamalara dönmesi gerekiyor. İnsanımız girişken ve çalışkandır. Türkiye Cumhuriyeti'ndeki yöneticiler, hayali projeler peşinde koşmazlarsa, ayaklarını yorganına göre uzatırlarsa, memleketi ekonomik olarak kalkındıracak projelere emek verirlerse; çalmazlarsa, çaldırmazlarsa, namuslarıyla çalışırlarsa bu ülke 5 senede kalkınır, 10 senede dünyanın en saygın ülkelerinden biri olur. Bunu nereden biliyorsun diyeceksin. Bunu İzmir'de başardığımız için biliyorum. İzmir'i Türkiye'nin en borçlu belediyelerinden biri iken, Türkiye'nin en güçlü belediyesi haline getirdiğimiz için biliyorum. Tarımda, hizmet sektöründe, turizmde kenti kalkındırdığımız için biliyorum. Merkezi hükümetten kanunla gelen paradan başka bir kuruş para almadan, 11 kilometre raylı sistemi sadece kendi gücümüzle 179 kilometreye çıkarttığımız için biliyorum. Arıtmasız yer bırakmadığımız için biliyorum, Tire'de süt mucizesini yarattığımız, Bayındır'dan Hollanda'ya çiçek ihracatına başladığımız için biliyorum. Biz her türlü zorluğun altından kalkabiliriz. Gün kurtuluş günüdür. Gün aydınlığa koşma günüdür. Gün memleketin tekrar onur ve şerefini kazanma günüdür.”


İstanbul'u siz katlettiniz
Karşıyaka Belediye Başkanı Akpınar ise, “Aziz Kocaoğlu'na Örnekköy'ü yeniden inşa etmesinden dolayı tüm Örnekköylüler adına teşekkür ediyorum. Türkiye'de son dönemlerdeki en zor işlerden biri kentsel dönüşüm. Bugünkünün doğru olmadığını başladığı günden beri söylüyoruz. Anadolu Caddesi'nin altına baktığımızda eski bina yıkılıyor, yerine yeni bina yapılıyor. Peki yeni binayı yaptığınızda ne kazancınız oluyor? Kendisinin dışında kentin hiçbir kazancı yok. Aynı sokak, aynı sosyal donatı alanları.. Ama bugün Örnekköy, caddeleriyle gelişen bir hal alıyor. Bu da kentin marka değerini arttırıyor. İşte İz mir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde başlayan bu gelişim projesi, hiç kimseyi üzmeden, ranttan yana değil halktan yana tavır sergileyen bir dönüşüm projesi olmuştur” diye konuştu.

Mavişehir'de, planını Çevre Şehircilik Bakanlığı'nın yaptığı yerlerde alüvyonların üstüne, denizin dibine 30 katlı binaların dikildiğine dikkat çeken Akpınar şunları söyledi:

“Ankara'daki beyler yaptı. İstanbul'u katlettik dediler. Kim katletti İstanbul'u? Biz mi? Hayır siz katlettiniz. Şimdi söz sırası bizde. Madem bu ülke kötü yönetiliyor, sandık önümüze geldi. Söz sırası sizde. Geçmişte hangi siyasi partiyi desteklediyseniz destekleyin, bugün geleceğimizi oylayacağımızı kafamıza kazıyalım. İki dudak arasındaki kent ve ülke yönetiminde, her yer Mavişehir sahili gibi olur. Aziz Kocaoğlu'nun yaptığı kıyı kenarı düzenlemesinde, bir gün bu beylerin yalılarını görebiliriz. İstanbul'u yaptınız ama İzmir'i yapamayacaksınız, yaptırmayacağız.”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Örnekköy'deki temel atma törenin ardından, semt sakinleriyle birlikte Büyükşehir Belediyesi'nin verdiği iftar yemeğinde buluştu.

 
18 hektarlık proje
İzmir Büyükşehir Belediyesi, yerinde dönüşüm ve uzlaşı esası ile sürdürdüğü Örnekköy Kentsel Dönüşüm Projesi'ndeki yeni konutları etaplar halinde inşa edecek. Toplam 3520 konut ve 338 adet işyerinin yer aldığı 18 hektarlık proje alanında 60 m² (1+1) ,70 m² (2+1), 83 m² (2+1), 96 m² (2+1), 108 m² (3+1) ve 123 m² (3+1) olmak üzere toplam 6 ayrı konut tipi tasarlandı.

Dönüşüm bölgesinde 30 dönüm yeşil alan ve rekreasyon alanı, semt spor alanı, içinde kapalı pazar yeri ve sosyal merkez bulunan Belediye Hizmet Alanı ve 3 adet meydan ile açık ve kapalı otoparklar bulunacak. Daha önceki imar planında yer alan ilkokul ve ortaokul da 15.000 m² büyüklüğündeki tek bir yerde buluşturulacak.

Uzundere'de ilk etap konutları bitirmek üzere olan ve Örnekköy'de ilk yıkımları gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, ayrıca Ege Mahallesi, Gaziemir/Aktepe Emrez, Ballıkuyu, Bayraklı ve Güzeltepe  bölgelerinde de kentsel dönüşüm çalışmaları yürütüyor.

GazetePoyraz.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 13.05.2021 00:01:57. #1.11

#ŞU AN BURADASINIZ: LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜMÜYOR Son dakika merkez haberleri, merkez son dakika haber, merkez son dakika, son dakika merkez, merkez haber sayfamızda merkez haberleri okuyabilir, merkez son dakika haberleri ve güncel merkez gelişmelerini görebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Puan Durumu
 • TakımlarPO
 • 1 Beşiktaş 81 39
 • 2 Galatasaray 81 39
 • 3 Fenerbahçe 79 39
 • 4 Trabzonspor 68 39
 • 5 Sivasspor 62 39
 • 6 Hatayspor 61 39
 • 7 Aytemiz Alanyaspor 57 39
 • 8 Fatih Karagümrük 57 39
 • 9 Gaziantep FK 55 39
 • 10 Göztepe 51 39
 • 11 Atiker Konyaspor 49 39
 • 12 Çaykur Rizespor 48 39
 • 13 Kasımpaşa 46 39
 • 14 Evkur Yeni Malatyaspor 45 39
 • 15 Başakşehir 45 39
 • 16 Antalyaspor 43 39
 • 17 Kayserispor 41 39
 • 18 BB Erzurumspor 40 40
 • 19 MKE Ankaragücü 38 39
 • 20 Gençlerbirliği 38 39
 • 21 Denizlispor 28 39
 • Detaylı puan durumu için tıklayın
 • TakımlarPO
 • 1 Adana Demirspor 70 34
 • 2 Giresunspor 70 34
 • 3 Yilport Samsunspor 70 34
 • 4 Istanbulspor 64 34
 • 5 Altay İzmir 63 34
 • 6 Altınordu 60 34
 • 7 Keçiörengücü 58 34
 • 8 Ümraniyespor 51 34
 • 9 Tuzlaspor 47 34
 • 10 Bursaspor 46 34
 • 11 Royal Hastanesi Bandirmaspor 42 34
 • 12 Boluspor 42 34
 • 13 Balıkesirspor 35 34
 • 14 Adanaspor 34 34
 • 15 Menemenspor 34 34
 • 16 Akhisar Belediyespor 30 34
 • 17 Ankaraspor 26 34
 • 18 Eskişehirspor 8 34
 • Detaylı puan durumu için tıklayın
 • TakımlarPO
 • 1 Manchester City 80 35
 • 2 Manchester United 70 35
 • 3 Leicester City 66 36
 • 4 Chelsea 64 35
 • 5 West Ham United 58 35
 • 6 Liverpool 57 34
 • 7 Tottenham Hotspur 56 35
 • 8 Everton 55 34
 • 9 Arsenal 52 35
 • 10 Leeds United 50 35
 • 11 Aston Villa 48 34
 • 12 Wolverhampton Wanderers 45 35
 • 13 Crystal Palace 41 35
 • 14 Southampton 40 35
 • 15 Burnley 39 35
 • 16 Newcastle United 39 35
 • 17 Brighton & Hove Albion 37 35
 • 18 Fulham 27 35
 • 19 West Bromwich Albion 26 35
 • 20 Sheffield United 17 35
 • Detaylı puan durumu için tıklayın
 • TakımlarPO
 • 1 Atlético Madrid 77 35
 • 2 FC Barcelona 76 36
 • 3 Real Madrid 75 35
 • 4 Sevilla FC 74 36
 • 5 Real Sociedad 56 35
 • 6 Real Betis 54 35
 • 7 Villarreal CF 52 35
 • 8 RC Celta 50 36
 • 9 Athletic Club 46 36
 • 10 Granada CF 45 35
 • 11 CA Osasuna 44 36
 • 12 Cádiz CF 43 36
 • 13 Levante UD 40 36
 • 14 Valencia CF 39 36
 • 15 Deportivo Alavés 35 36
 • 16 Getafe CF 34 36
 • 17 SD Huesca 33 36
 • 18 Real Valladolid 31 35
 • 19 Elche CF 30 36
 • 20 SD Eibar 29 35
 • Detaylı puan durumu için tıklayın