SİTE SAĞ REKLAM ALANI

EĞİTİMDE KAN KAYBEDİYORUZ

CHP ALİAĞA BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI ÖZCAN DURMAZ "EĞİTİMDE KAN KAYBEDİYORUZ”

23 Kasım 2018 12:47 siyaset 288
EĞİTİMDE KAN KAYBEDİYORUZ
CHP Aliağa Belediye Başkan Aday Adayı Özcan Durmaz, Türkiye'de ve buna paralel şekilde Aliağa'da eğitim öğretim ile akademik gelişimin kan kaybetmesine dikkat çekerek, önlem alınmazsa karşı karşıya kalınacak tehlikeleri hatırlattı.

"İRAN'DAN BİLE GERİDEYİZ”

Ülke genelinde devlet üniversitesi sayısının 128 ve özel üniversite sayısının ise 78'e yükselmesine rağmen, kurum sayısındaki artışın eğitimde kaliteye ters orantılı yansıdığını ifade eden Durmaz "Türkiye akademik hayatı hızlı bir şekilde kan kaybetmektedir. Özellikle son yıllardaki bilimsel gerileme gözle görülür bir hale gelmiştir. İlköğretim ve lise seviyesinde eğitim kalitesinin ne kadar düşük seviyelerde seyrettiği zaten orta öğretim ve üniversite giriş sınav sonuçlarından belli olmaktadır. Buna bağlı olarak, son yıllarda üniversitelerin akademik çalışmalarında, eğitim kalitesinde de büyük bir gerileme olduğu açıkça görülmektedir. Özellikle Türkiye kökenli bilimsel çalışmaların dünya literatüründe yer alma oranı da giderek düşmektedir. Son derece üzücüdür ki, yakın zamanda Türkiye İran'ın akademik çalışmalarının bile gerisinde kalmıştır. İran kökenli pek çok bilimsel araştırma dünyaca ünlü akademik dergilerde yayınlanırken, Türkiye kökenli yayınlar sayısal olarak İran'ın bile çok altında kalmıştır. Bu gösterge, bilimsel araştırmaların ve üniversitelerin akademik çalışmalarının gerilemesini gösteren ibret verici bir hikayedir. Yıllardır 'Türkiye İran olmasın' derken, şimdi bilimsel açıdan en azından İran kadar olsun diyeceğimiz seviyelere geldik. Bu da tabii ki son derece üzücüdür. Bilim üretmeyen toplumlar günümüz dünyasında, Endüstri 4.0 dünyasında, mevcut düzene entegre olabilmekten uzaklaşacak ve çağın çok gerisinde, kendi içlerine kapanıp yok oluşa doğru yol alacaklardır. Bu, Türkiye'yi bekleyen en önemli tehlikedir.” şeklinde konuştu.

"BU ŞARTLAR ALTINDA BİLİMSEL GELİŞME BEKLEMEK HAYALDİR.”

İyi bir eğitim sisteminin ancak güçlü öğretim kadrolarıyla başarılabileceğini söyleyen CHP Aliağa Belediye Başkan Aday Adayı Özcan Durmaz, bunun için de üniversitelerin ekonomik kaynaktan önce özgür ve güvenli bir çalışma ortamına ihtiyaç duyduğunu belirtti. OHAL kararnameleri ile atanan rektörlerin, açığa alınan ve işten zorla el çektirilen öğretim elemanlarının sayılamayacak kadar çok olduğu bir ortamda bu gelişmenin yaşanamayacağını ifade eden Durmaz "Siyasetin akademik dünyaya taşınması ve muhalif seslerin kısılmaya çalışılması da bu kan kaybını inanılmayacak şekilde hızlandırmaktadır. Türkiye'nin yetişmiş bilim adamları düşüncelerinden ötürü gözaltına alınıp özgürlüklerinden yoksun bırakılırken, akademik dünyanın dışına itilirken, ülkemizin bilimsel anlamda gelişmesini beklemek de hayaldir. Bu şartlar altında üniversitelerimiz, eğitim kurumlarımız her geçen gün dünya sıralamasında bu günleri aratacak kadar gerilere düşecektir. Üzücüdür ki eğitim kurumlarımız bilim üreten yerler olmaktan ziyade, rektörlerinin sayın Cumhurbaşkanı'nı peygamber ilan ettiği bir hale gelmiştir. Bunu da ibretlik bir örnek olarak tarih sayfalarının yazacağı aşikardır.” dedi.

"ÜLKEYİ AKIL VE BİLİM ÜZERİNDE YÜKSELTECEĞİZ”

Cumhuriyetin temelleri atılırken Mustafa Kemal Atatürk'ün eğitim ve öğretim konularına gösterdiği hassasiyete değinerek tekrar aynı özveri ile çalışarak ülkeyi akıl ve bilim üzerinden yükseltmek için toplumsal seferberlik ilan edilmesi gerekliliğine vurgu yapan Durmaz "Türkiye okuma yazma seviyesinin bindelik oranlarla ifade edildiği bir ülkeden, Cumhuriyetin ilanıyla on yıl gibi kısa bir sürede hiç yoktan akademik hayat kurmuş bir ülkedir. Bunu da Cumhuriyet Halk Partisi iktidarı döneminde başarmıştır. Bütün çaba ve gayretimiz, Cumhuriyet Halk Partisi iktidarını yeniden Türkiye'de hakim kılmak ve üniversitelerimizi olması gereken çağdaş, modern eğitim anlayışıyla yeniden buluşturmak yönünde olacaktır.” şeklinde konuştu.

"ATANAMAYAN ÖĞRETMEN AYIBI SON BULACAK”

24 Kasım Öğretmenler Günü yaklaşırken, eğitimcilerin hak ettikleri değeri görmediklerini ifade eden Durmaz, Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında en fazla çalışan ve en düşük ücreti alan öğretmenlerin ayrıca sürekli değişen eğitim sistemi nedeniyle pek çok mesleki sorunla da karşı karşıya kaldıklarını, pek çok yeni mezun öğretmenin ise hala atama beklediğini söyleyerek "Tarihi boyunca öğretmenlere en yüksek değeri veren ve onların yanında olan Cumhuriyet Halk Partisi bu anlayış ile atanamayan öğretmen ayıbına son verecek, yolsuzluğa giden paraları eğitim sistemimize aktararak, öğretmenin öğrencisiyle, öğrencinin de nitelikli eğitim kurumlarıyla buluşmasını sağlayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, Başöğretmen Büyük Atatürk'ü rahmetle yad ediyor, bütün öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyor ve tebrik ediyorum.”
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER