"Yerel Eşitlik Eylem Planı'nı oluşturacağız"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen Yerelde Kadın Politikaları Çalıştayı'nda konuştu. Soyer, "İzmir'in 'Kadın Dostu Kent' anlayışını daha da güçlendirecek, Yerel Eşitlik Eylem Planı'nı bugünkü çalıştayın sonuçlarını da esas alarak ortak akıl ve katılımcı bir anlayışla uygulayacağız" dedi.

genel guncel

Başkan Soyer Yerelde Kadın Politikaları Çalıştayı'nda konuştu:

"Yerel Eşitlik Eylem Planı'nı oluşturacağız"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen Yerelde Kadın Politikaları Çalıştayı'nda konuştu. Soyer, "İzmir’in 'Kadın Dostu Kent' anlayışını daha da güçlendirecek, Yerel Eşitlik Eylem Planı’nı bugünkü çalıştayın sonuçlarını da esas alarak ortak akıl ve katılımcı bir anlayışla uygulayacağız" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin "Kadın Dostu Kent" anlayışıyla düzenlediği Yerelde Kadın Politikaları Çalıştayı Kültürpark 4 No'lu Hol'de başladı. Açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Bitlis şehitlerini anarak sözlerine başladı. Soyer, "11 eve ateş düştü, aslında hepimizin evine ateş düştü. Gönlümüz kalbimiz kahraman şehitlerde, onların ailelerinde. Hepsine başsağlığı ve sabırlar diliyorum" dedi. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin aldığı karar doğrultusunda yapılan Yerelde Kadın Politikaları Çalıştayı'nda kadın örgütleri temsilcileri, akademisyenler, muhtarlar, meclis üyeleri, CHP Kadın Kolları MYK üyeleri ve ilçe belediyelerinin temsilcileri ile bir arada bulunmanın mutluluğunu yaşadığını söyleyen Soyer "Bu çalıştayda kadına yönel ik şiddet ve ayrımcılık, kadın istihdamı, eğitim ve karar alma mekanizmalarında kadının güçlenmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliği gibi bir çok önemli meseleyi konuşacağız. Kadın alanında çalışan sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve ilçe belediyeleri ile birlikte Yerel Eşitlik Eylem Planı oluşturuyoruz. İzmir’in 'Kadın Dostu Kent' anlayışını daha da güçlendirecek Yerel Eşitlik Eylem Planı’nı bugünkü çalıştayın sonuçlarını da esas alarak ortak akıl ve katılımcı bir anlayışla uygulayacağız" dedi.


İşbirliği protokolü imzalandı

Çalıştayda Peyzaj Mimarları Odası İzmir Şubesi Başkanı Elvin Sönmez Güler ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer peyzaj mimarlığında toplumsal cinsiyet eşitliği uygulamalarının hayata geçirilmesiyle ilgili işbirliği protokolü de imzaladı.

Çalıştayın açılışına İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu Başkanı Nilay Kökkılınç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in eşi ve Köy-Koop İzmir Birlik Başkanı Neptün Soyer, CHP İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Nurdan Şenkal Uçar, İzmir Kent Konseyi Başkanı Seniye Nazik Işık, İzmir Barosu Kadın Hakları Danışma ve Hukuk Araştırmaları Merkezi Yürütme Kurulu Üyesi Figen Merder, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Itır Bağdadi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe ve Genel Sekreter Yardımcıları Ertuğrul Tugay ve Yıldız Devran, Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sen gel, ilçe belediye başkanlarının eşleri, kadın örgütleri temsilcileri, kadın muhtarlar ve meclis üyeleri katıldı.

"Kadın mücadelesine omuz veriyoruz"

Açılış konuşmasında ülkemizde son yıllarda kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin giderek arttığını söyleyen Soyer, "Bunun arka planında çok geniş ve derinlikli sebepler yatıyor şüphesiz. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir’i demokrasi ve insan hakları ile anılan örnek bir şehir haline getirmeyi, toplumsal cinsiyet eşitliğini il genelinde tesis etmeyi ve kadın mücadelesine omuz vermeyi yerel yönetim anlayışının merkezine koydu. Kadın istihdamı başta olmak üzere, kadınların toplumsal yaşamda eşitliğini sağlayacak politikalar geliştirmeye büyük özen gösteriyoruz. Bu hususta, başta Büyükşehir Belediye Meclisimizin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu ve Kadın Çalışmaları Şube Müdürlüğümüz olmak üzere belediyemizin ilgili tüm birimleri çalışmalarına kararlılıkla devam ediyor. Meslek Fabrikası ve Masal Evleri’nde kadın istihdamı &ou ml;ncelikli kurslar düzenliyoruz ve kadın üreticilere destek sağlıyoruz. Anahtar Bütüncül Hizmet Merkezimizi sizlerin katkılarıyla daha da büyütmeyi amaçlıyoruz. Tüm bunları yaparken, Belediyemizin yönetim ve istihdam politikasına sirayet eden cinsiyet eşitliği ilkesinden asla taviz vermiyoruz" şeklinde konuştu.

"Yol haritamıza birlikte karar vereceğiz"

Pandemi ile birlikte çok daha büyük boyutlara varan kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin, İstanbul Sözleşmesi’nin tartışmaya açılması ve kadın işsizliğinin bugünkü buluşmanın önemli başlıkları arasında yer aldığını belirten Soyer, "Bugün, tüm bu konuları tartışarak İzmir’deki yol haritamıza birlikte karar vereceğiz. Elimizdeki veriler, kadın işgücünün erkeklere göre salgından çok daha olumsuz etkilendiğini gösteriyor. Yaşanan tüm baskılara rağmen kadınlar, adalet ve eşitlik mücadelelerini yükseltmeye ve yine toplumsal umudun taşıyıcısı olmaya devam ediyor. Bu değişimi daha da hızlandırarak büyütmemiz çok önemli. Örneğin kadın hareketini desteklemek için Kent Kadın Müzesi’ni kuruyoruz. Burada, ülkemiz ve dünyadaki kadın kuruluşlarıyla ortak projeler ve işbirlikleri geliştireceğiz. Toplumsal cinsiyet eşitliğin i yaygınlaştırmak için 'İzmir Yıldızı Ödülü' vermeye başlıyoruz. Kadın çalışmalarındaki iyi örnekleri ön plana çıkartarak yerel ve ulusal düzeyde farkındalık yaratılmasını hedefliyoruz. Bir kez daha altını özenle çizmek isterim ki cinsiyet eşitliğini egemen kılmak sadece kadınların değil, tüm toplumun eşit ve adil bir yaşam sürmesinin anahtarıdır. Bu aynı zamanda hepimizin özgürleşmesini, demokrasi ve insan haklarının yaşam bulmasını mümkün kılar. Toplumsal barışı tesis eder. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nden hemen önce gerçekleştirdiğimiz bu değerli buluşmada açığa çıkacak her bir fikrin yolumuza ışık tutacağına tüm kalbimle inanıyorum" şeklinde konuştu.


"Yerel yönetimlerde eşitlikçi politikalar önemli"

Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı, Koç-Kam Direktörü, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Sürdürülebilir Kalkınma UNESCO Kürsüsü Sahibi Prof. Dr. Bertil Emrah Oder ise online bağlandığı çalıştayda "Türkiye açısından son yıllarda kamusal politikalarda toplumsal cinsiyet eşitliği açısından sorunlu tavır ve tercihler öne çıktı. Oysa şiddetle ilişkili araştırmalara baktığımızda toplumda kadın erkek eşitliği konusunda daha yüksek bilincin olduğu ortaya çıkıyor. Örneğin İstanbul Sözleşmesi'ne yönelik olumsuz tavırlar ortaya çıktığında oldukça iyi bir toplumsal dayanışma örneği sergilendi. Bu noktada yerel yönetimlerde iyi uygulamaların çeşitliliği önem kazanıyor. Yerel yönetimlerin eşitlikçi politikalara daha fazla yer verebiliyor olması önem kazanıyor. Bu eşitlikçi politika dinamiği Türkiye'n in daha kapsayıcı olmasının, yerelden merkeze doğru demokratikleşmenin de önünü açacaktır. Bu kapsamda toplumsal cinsiyet eşitliği eylem planları ve toplumsal cinsiyete duyarlı bütçe çok önemli bir sıçrama yaratabilir. Çünkü yapılan araştırmalar Türkiye'de kadınların siyasetteki temsilinde 41 ülke arasında en alt dilimde yar aldığını gösteriyor. Seçimle iş başına gelen kişiler arasında kadınların oranı yerelde yüzde 10,7. Türkiye'de kadın belediye başkanı oranı yüzde 3,7. Yerel ve ulusal siyasette kadınları kapsayan her çaba büyük önem taşıyor" dedi.


Kadın muhtarlara tablo takdim etti

Mansuroğlu Mahalle Muhtar Yasemin Yavuzcezzar ise “Afet Döneminde Kadın Muhtar Deneyimi” başlıklı konuşmasında 30 Ekim depreminde başlattıkları dayanışma örneğini anlatarak şunları söyledi: "30 bin nüfuslu bir mahalleye gönlümü verince onlar da ailemin bir parçası oldular. 30 Ekim depreminde mahallemde ihtiyaç sahipleri ile yardım elini uzatmak isteyenleri bir araya getirdim. Yıllardır afet konusunda seminer ve kurslara katılırım. Bu bilgileri mahallede halkıyla da paylaştım."

Başkan Tunç Soyer çalıştayda Kadın Muhtarlar Birliği Dernek Başkanı Şerife Gökgör, Bayraklı Mansuroğlu Mahallesi Muhtarı Yasemen Yavuzcezzar ve Manavkuyu Mahalllesi Muhtarı Şerife Gökgör'e Türkiye'nin ilk kadın muhtarı Gül Esin'in tablosunu takdim etti. Çalıştayda Büyükşehir'in düzenlediği Toplumsal Cinsiyet Eşitliği konulu uluslararası karikatür yarışmasında seçilen eserlerin bulunduğu sergi de gezildi.

Yerel yönetim mevzuatı eşitlik yönünden değerlendirilecek

Çalıştayın devamında İzmir Barosu Kadın Hakları Danışma ve Hukuk Araştırmaları Merkezi Yürütme Kurulu Üyesi Avukat Figen Merder “İstanbul Sözleşmesi Işığında Kadın Haklarına Bakış”, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Başkanı S. Nazik Işık “27 Şubat Kadın Politikaları ve Yerel Yönetimler Çalıştayı Sonuçları”, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen  “Medya Dilinde Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliğinin Yansımaları”, İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Itır Bağdadi “Yerel Eşitlik Eylem Planlarının Analizi” ve Köy-Koop İzmir Birlik Başkanı Neptün Soyer'in “Kırsal Kalkınmada Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri, Kooperatif Yönetimlerinde Kadının Sözü” başlıklı konuşmaları var. Çalıştayın sonunda yuvarlak masa çalışması da yapılacak.

GazetePoyraz.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 12.05.2021 23:16:30. #1.11

#ŞU AN BURADASINIZ: "Yerel Eşitlik Eylem Planı'nı oluşturacağız" Son dakika genel haberleri, genel son dakika haber, genel son dakika, son dakika genel, genel haber sayfamızda genel haberleri okuyabilir, genel son dakika haberleri ve güncel genel gelişmelerini görebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Puan Durumu
 • TakımlarPO
 • 1 Beşiktaş 81 39
 • 2 Galatasaray 81 39
 • 3 Fenerbahçe 79 39
 • 4 Trabzonspor 68 39
 • 5 Sivasspor 62 39
 • 6 Hatayspor 61 39
 • 7 Aytemiz Alanyaspor 57 39
 • 8 Fatih Karagümrük 57 39
 • 9 Gaziantep FK 55 39
 • 10 Göztepe 51 39
 • 11 Atiker Konyaspor 49 39
 • 12 Çaykur Rizespor 48 39
 • 13 Kasımpaşa 46 39
 • 14 Evkur Yeni Malatyaspor 45 39
 • 15 Başakşehir 45 39
 • 16 Antalyaspor 43 39
 • 17 Kayserispor 41 39
 • 18 BB Erzurumspor 40 40
 • 19 MKE Ankaragücü 38 39
 • 20 Gençlerbirliği 38 39
 • 21 Denizlispor 28 39
 • Detaylı puan durumu için tıklayın
 • TakımlarPO
 • 1 Adana Demirspor 70 34
 • 2 Giresunspor 70 34
 • 3 Yilport Samsunspor 70 34
 • 4 Istanbulspor 64 34
 • 5 Altay İzmir 63 34
 • 6 Altınordu 60 34
 • 7 Keçiörengücü 58 34
 • 8 Ümraniyespor 51 34
 • 9 Tuzlaspor 47 34
 • 10 Bursaspor 46 34
 • 11 Royal Hastanesi Bandirmaspor 42 34
 • 12 Boluspor 42 34
 • 13 Balıkesirspor 35 34
 • 14 Adanaspor 34 34
 • 15 Menemenspor 34 34
 • 16 Akhisar Belediyespor 30 34
 • 17 Ankaraspor 26 34
 • 18 Eskişehirspor 8 34
 • Detaylı puan durumu için tıklayın
 • TakımlarPO
 • 1 Manchester City 80 35
 • 2 Manchester United 70 35
 • 3 Leicester City 66 36
 • 4 Chelsea 64 35
 • 5 West Ham United 58 35
 • 6 Liverpool 57 34
 • 7 Tottenham Hotspur 56 35
 • 8 Everton 55 34
 • 9 Arsenal 52 35
 • 10 Leeds United 50 35
 • 11 Aston Villa 48 34
 • 12 Wolverhampton Wanderers 45 35
 • 13 Crystal Palace 41 35
 • 14 Southampton 40 35
 • 15 Burnley 39 35
 • 16 Newcastle United 39 35
 • 17 Brighton & Hove Albion 37 35
 • 18 Fulham 27 35
 • 19 West Bromwich Albion 26 35
 • 20 Sheffield United 17 35
 • Detaylı puan durumu için tıklayın
 • TakımlarPO
 • 1 Atlético Madrid 77 35
 • 2 FC Barcelona 76 36
 • 3 Real Madrid 75 35
 • 4 Sevilla FC 74 36
 • 5 Real Sociedad 56 35
 • 6 Real Betis 54 35
 • 7 Villarreal CF 52 35
 • 8 RC Celta 50 36
 • 9 Athletic Club 46 36
 • 10 Granada CF 45 35
 • 11 CA Osasuna 44 36
 • 12 Cádiz CF 43 36
 • 13 Levante UD 40 36
 • 14 Valencia CF 39 36
 • 15 Deportivo Alavés 35 36
 • 16 Getafe CF 34 36
 • 17 SD Huesca 33 36
 • 18 Real Valladolid 31 35
 • 19 Elche CF 30 36
 • 20 SD Eibar 29 35
 • Detaylı puan durumu için tıklayın