Bergama Belediyesi Mart ayı meclis toplantısı yapıldı

Bergama Kültür Merkezi'nde (BerKM) yapılan toplantı Şubat ayı toplantısına ait tutanakların okunması ve ibrası ile başladı. Daha sonra başkanlıktan ve komisyonlardan gelen maddeler görüşülerek karara bağlandı.

bergama yerel
Bergama Belediyesi Mart ayı meclis toplantısı yapıldı

Bergama Belediyesi Mart ayı meclis toplantısı yapıldı


Bergama Belediyesi Mart ayı olağan toplantısı, Belediye Başkanı Hakan Koştu başkanlığında gerçekleştirildi.

Bergama Kültür Merkezi'nde (BerKM) yapılan toplantı Şubat ayı toplantısına ait tutanakların okunması ve ibrası ile başladı. Daha sonra başkanlıktan ve komisyonlardan gelen maddeler görüşülerek karara bağlandı.

BAŞKAN KOŞTU; “BERGAMA KABUK DEĞİŞTİRİYOR”

Belediye meclisinde konuşan Başkan Hakan Koştu, göreve geldikleri ilk günden itibaren gece gündüz demeden çalışmaya devam ettiklerine işaret ederek, Bergama’nın kabuk değiştirmeye başladığına dikkat çekti.

BAŞKAN KOŞTU; “BİZİ HEMŞEHRİLERİMİZE HİZMET ETMEKTEN KİMSE ALIKOYAMAZ”

Maddeler görüşülürken, CHP ve İyi Parti meclis üyelerinin Bergama’ya hizmet yolunu tıkama girişimlerinde bulunduklarına yaptığı konuşmasında dikkat çeken Başkan Koştu, “Siyasi saikler ile hareket Bergama’yı geçmiş 10 yılda olduğu gibi, bir 10 yıl daha hizmetsiz bırakır. Biz buna asla müsaade etmeyeceğiz” dedi. Gayrimenkullerin kamu yararına hizmetlerde kullanılmak üzere değerlendirilmesi maddesi görüşülürken CHP ve İyi Parti Meclis Üyeleri’nin dile getirdiği yorum ve niyet okuyuculuğunu siyasi rant ve saiklerle hareket olarak niteleyen Başkan Koştu, “Gayrimenkullerle ilgili maddemiz görüşülürken muhalefet meclis üyelerimizden bir soru beklerdim. Elde edilen gelir ile ne yapacaksanız? diye. Ama bu soru gelmediği gibi sanki bu meclis ilk defa gayrimenkul satış kararı alıyormuş gibi bir durum ortaya çıkarılmaya çalışıldı. Ama bizim Bergama’ya hizmet etmemizi kimse engelleyemez” dedi.

BAŞKAN KOŞTU “BİR ÖNCEKİ BELEDİYE YÖNETİMİ 2017’DE 270 ADET GAYRİMENKUL SATIŞI YAPARKEN NİYE KARŞI ÇIKMADINIZ”

Belediye meclislerinde kamu yararı gözetilerek her zaman gayrimenkuller için satış kararı alındığına işaret eden Başkan Koştu, “CHP ve İyi Parti meclis üyeleri bu mecliste uzun yıllar satış kararı alınmamış gibi davranmaları hayret verici. Bir önceki belediye yönetimi döneminde 2017 yılında da önceki yıllarda da gayrimenkul satışı için kararlar alındı. Bu kararlar alınırken maksat nedir, ne olacak, ne yapılacak ona bakmak lazım” dedi.

BAŞKAN KOŞTU; “GAYRİMENKULLERDEN ELDE EDİLEN GELİR İLE YOLLARI, PARKLARI VE SOSYAL TESİSLERİ YAPACAĞIZ”

Göreve geldikleri ilk günden büyük hizmetler için Ankara ile sürekli temas halinde olduklarına işaret eden Başkan Koştu, “İlçemize TOKİ, Öğrenci Yurdu, Doğalgaz, Çevre Yolu ve Selinos Projesi gibi büyük ve vizyon hizmetleri getirmiş bulunuyoruz. İki yıldır yönetim olarak bunun mücadelesini verdik. Ama bunlar yeterli değil. Belediyeyi devraldığımızda yaklaşık 130 milyon kamu borcu vardı. Diğer kredi, banka borçlarını söylemiyorum bile. En doğru yatırımı nasıl yapmamız gerektiğini sürekli araştırıyoruz. Uzun yıllar ihmal edilmiş yollar var. Hemşehrilerimiz haklı olarak biran önce yolların yapılmasını bekliyor. Ana arterler başta olmak üzere her yer harabe olmuş. Geçmiş yönetim tarafından uzun yıllar yollar ihmal edildi. Elimiz kolumuz bağlı oturacak değiliz. Borç kesintileri sonrası bize kalan para personel maaşlarını ödemeye yetmiyor. Ne yapalım bu yolları habere bir şekilde 10 yıl daha mı böyle bırakalım. Yolların yapılması başta olmak üzere şehrimizde parkların biran önce elden geçmesi gerekiyor. Bu kararı şeklen değerlendiriyorsunuz. İçeriğine bakan yok. Hemşehrilerimiz, tüm mahallelerimizde sosyal hizmet alanları, ilçe merkezi ve büyük mahallelerimizde düğün salonu beklentisi var. Bu beklentileri ve 10 yıldır devam eden hizmetsizlik dönemini kapatmak için iki yol var. Ya borçla, ya da elimizde bulunan gayrimenkulleri değerlendirerek hizmet yapabiliriz. Belediye, bir önceki yönetimi tarafından içerisine sokulduğu borç yükü nedeniyle, borçlanma yaparak hizmet edecek durumda değil. Biz de gayrimenkulleri değerlendirme yolunu tercih ettik” dedi.

BAŞKAN KOŞTU; “SATAN SATMIŞ, GİTMİŞ”


Muhalefet meclis üyelerinin “Satmak” kelimesi üzerinden hemşehrilerimizin hissiyatı üzerinden siyasi rant devşirmeye çalışmasını sert bir dille eleştiren Başkan Koştu, “Hizmete susayan Bergama’mız için bu doğru bir tavır değil. Satan satmış gitmiş. 130 milyon borç var. Ama biz bunları bahane etmiyoruz. Biz gayrimenkullerimizi kamu adına daha iyi yatırımlar yapmak için kullanacağız. Bu kararı da meclis verecektir” dedi.

BAŞKAN YARDIMCISI AŞKIN UYAR; “BİR ÖNCEKİ BAŞKAN MEHMET GÖNENÇ GAYRİMENKUL SATIŞI YAPARKEN BU MECLİS OY BİRLİĞİ İLE KARAR ALDI”

Gayrimenkullerin, acil ihtiyaç duyulan hizmetlerin yerine getirilmesi için değerlendirilecek olmasının sadece Bergama’da olmadığına dikkat çeken Belediye Başkan Yardımcısı Aşkın Uyar, “Bu kararın daha önceki belediye yönetiminde olduğu gibi, tüm meclis üyelerinin oy birliği ile geçmesini umut ediyorum. Sadece biz şimdi böyle bir karar almıyoruz. Önceki Belediye Başkanı Sayın Mehmet Gönenç 285 adet gayrimenkulün satışı için karar aldı. Menderes

768 adet, Ödemiş 83 adet tarla, işyeri, zeytinlik ve arsa için, Torbalı 13 adet taşınmazı için karar aldı. Torbalı’nın aldığı bu kararlardan bir adetinin satışı 20 milyon liraya gerçekleşti. Hatta Dikili Belediyesi şuan İslamlar Mahallesi’nde 43 adet parselin satışı için görüşme gerçekleştiriyor. Dikili’de daha önce 50 milyon TL.’ye yakın taşınmaz için satış gerçekleştirildi. 11 Mart 2021 tarihinde Uzunburun’da 18 adet gayrimenkul için satış ihalesi var. Her belediye elinde bulundurduğu gayrimenkuller için değerlendirmede bulunuyor. Bunu sadece biz yapıyormuşuz gibi gösterme çabası siyasi rant elde etmekten başka bir şey değil” dedi.

BAŞKAN YARDIMCISI CÜNEYT UMUTLU; “BİZ HAKAN BAŞKANIN SAMİMİYETİNE İNANIYORUZ”

Meclis toplantısında konuşan Cumhur İttifakı Ortağı MHP Meclis Üyesi ve Belediye Başkan Yardımcısı Cüneyt Umutlu, “Biz Hakan Başkanımızın gayrimenkulleri değerlendirme gerekçesi ve samimiyetine inanıyoruz. Geçmiş Belediye Başkanı Sayın Mehmet Gönenç 1 milyon metrekare yer satışı için bu meclisten yetki istemiş. O zaman da MHP olarak biz yetki vermişiz. 2017 yılında 18 adet Ayaskent'den, 20 adet Kadıköy'den tarla satılmış. Bu satışlar yapılırken de aynı tepkiyi gösterseydiniz. Biz destek vermişiz. Neden hizmet için. Samimi olalım. Gelin bu başarının altında bütün meclis üyelerinin imzası olsun. Biz Hakan Başkanın arkasındayız. Samimiyetine inanıyoruz. Şimdi burada hemşehrilerimizin duygularını kullanarak muhalefetin siyaset yapması Bergama’ya bir şey kazandırmaz” dedi.

Madde üzerinde yapılan görüşmeler ardından oylamaya geçildi. Muhtelif gayrimenkullerin değerlendirilmesi maddesi Belediye Meclisi’nden oy çokluğu ile geçti.

CUMHURİYET CADDESİ’NE YENİ TİCARET MERKEZİ GELİYOR

Belediye Meclisi’nde görüşülen en önemli maddelerden birisi de Cumhuriyet Caddesi üzerine inşa edilecek olan İş Merkezi Projesi oldu. Mülkiyeti belediyeye ait olan ve yıllarca market olarak kullanıldıktan sonra bir önceki belediye yönetimi tarafından yıkılan Çamlıpark karşısındaki 485 metre kare arsa üzerine işyerleri ve ofislerden oluşan yeni bir cazibe merkezi ve iş merkezi kat karşılığı inşa edilmek üzere karara bağlandı. Belediye meclisinden oy çokluğu ile geçen madde ile yıllardır atıl bir vaziyette bekleyen 485 metre kare arsa üzerinde Bergama yeni bir ticaret merkezine kavuşmuş olacak.

SOKAK HAYVANLARI SORUNU İÇİN DÜĞMEYE BASILDI

Şehrimizin en öncelikli sorunları arasında yer alan sahipsiz sokak hayvanları için Armağanlar Mahallesi'nde Hayvan Barınağı ve Hayvan Sağlığı Merkezi yapılması yönünde karar alındı. Yaklaşık 11 bin m2 alanda yaşama geçecek projenin önemine işaret eden Belediye Başkanı Hakan Koştu, "Şehrimizdeki can dostlarımızın yaşam haklarını iyileştirmek adına Geçici Hayvan Barınağı ve Sağlık Merkezi'ni yapacağız. Söz konusu barınağımızda can dostlarımızı geçici misafir edip, hasta olanların tedavi ve kısırlaştırma çalışmalarını yapacağız. İlçemizde sokak hayvanları ile ilgili hemşehrilerimizin bizlere iletmiş olduğu sorun ve sıkıntıları biliyoruz. Yapacağımız çalışma ile bu sorunu en kısa zamanda can dostlarımızın haklarını koruyarak çözeceğiz” dedi. Karar meclisten oy birliği ile geçti.

Mart Ayı Belediye Meclisi, Nisan Ayı Meclisi’nin 1 Nisan 2021 Perşembe günü yapılması kararının alınması ile son buldu.

GazetePoyraz.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 19.04.2021 14:39:44. #1.11

#ŞU AN BURADASINIZ: Bergama Belediyesi Mart ayı meclis toplantısı yapıldı Son dakika Bergama haberleri, Bergama son dakika haber, Bergama son dakika, son dakika Bergama, Bergama haber sayfamızda Bergama haberleri okuyabilir, Bergama son dakika haberleri ve güncel Bergama gelişmelerini görebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Puan Durumu
 • TakımlarPO
 • 1 Beşiktaş 71 33
 • 2 Fenerbahçe 69 34
 • 3 Galatasaray 65 33
 • 4 Trabzonspor 59 34
 • 5 Aytemiz Alanyaspor 52 34
 • 6 Gaziantep FK 51 33
 • 7 Hatayspor 50 33
 • 8 Sivasspor 50 33
 • 9 Fatih Karagümrük 49 33
 • 10 Göztepe 46 34
 • 11 Antalyaspor 42 34
 • 12 Atiker Konyaspor 41 33
 • 13 Çaykur Rizespor 39 33
 • 14 Evkur Yeni Malatyaspor 37 33
 • 15 MKE Ankaragücü 37 33
 • 16 Kasımpaşa 37 34
 • 17 Kayserispor 34 33
 • 18 Başakşehir 33 33
 • 19 BB Erzurumspor 31 34
 • 20 Gençlerbirliği 31 33
 • 21 Denizlispor 26 33
 • Detaylı puan durumu için tıklayın
 • TakımlarPO
 • 1 Giresunspor 63 31
 • 2 Adana Demirspor 61 31
 • 3 Yilport Samsunspor 58 30
 • 4 Istanbulspor 57 31
 • 5 Altay İzmir 54 30
 • 6 Altınordu 53 31
 • 7 Keçiörengücü 49 31
 • 8 Tuzlaspor 47 31
 • 9 Ümraniyespor 44 30
 • 10 Bursaspor 43 30
 • 11 Royal Hastanesi Bandirmaspor 39 30
 • 12 Boluspor 35 30
 • 13 Balıkesirspor 35 31
 • 14 Adanaspor 34 30
 • 15 Menemenspor 31 31
 • 16 Akhisar Belediyespor 26 31
 • 17 Ankaraspor 23 30
 • 18 Eskişehirspor 8 31
 • Detaylı puan durumu için tıklayın
 • TakımlarPO
 • 1 Manchester City 74 32
 • 2 Manchester United 66 32
 • 3 Leicester City 56 31
 • 4 West Ham United 55 32
 • 5 Chelsea 54 31
 • 6 Liverpool 52 31
 • 7 Tottenham Hotspur 50 32
 • 8 Everton 49 31
 • 9 Arsenal 46 32
 • 10 Leeds United 45 31
 • 11 Aston Villa 44 30
 • 12 Wolverhampton Wanderers 41 32
 • 13 Crystal Palace 38 31
 • 14 Southampton 36 31
 • 15 Newcastle United 35 32
 • 16 Brighton & Hove Albion 33 31
 • 17 Burnley 33 32
 • 18 Fulham 27 33
 • 19 West Bromwich Albion 24 31
 • 20 Sheffield United 14 32
 • Detaylı puan durumu için tıklayın
 • TakımlarPO
 • 1 Atlético Madrid 70 31
 • 2 Real Madrid 67 31
 • 3 FC Barcelona 65 30
 • 4 Sevilla FC 64 31
 • 5 Villarreal CF 49 31
 • 6 Real Betis 48 31
 • 7 Real Sociedad 47 31
 • 8 Granada CF 39 30
 • 9 Levante UD 38 31
 • 10 RC Celta 38 31
 • 11 Athletic Club 37 30
 • 12 CA Osasuna 37 31
 • 13 Cádiz CF 36 31
 • 14 Valencia CF 35 31
 • 15 Getafe CF 31 31
 • 16 Deportivo Alavés 27 31
 • 17 SD Huesca 27 31
 • 18 Real Valladolid 27 30
 • 19 Elche CF 26 31
 • 20 SD Eibar 23 31
 • Detaylı puan durumu için tıklayın